Pompy ciepła są ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania domu i grzania wody użytkowej. Choć koszty inwestycji są wysokie (rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych), to koszty użytkowania są niewielkie. Gdy zmieniasz ogrzewanie na pompę ciepła, to możesz uzyskać dofinansowanie z różnorodnych programów rządowych. Jak powinien wyglądać dobór pompy ciepła? Czym charakteryzuje się każdy z rodzajów pomp? Kiedy najlepiej je zainstalować?
Dobór pompy ciepła do domu często jest bardzo trudnym zadaniem. Dlatego wielu inwestorów początkowo porównuje współczynniki COP w różnych modelach pomp ciepła. Jednak jest to parametr zmienny, który zależny jest od wielu czynników m.in. od temp. zewnętrznej i wewnętrznej. Kolejnym czynnikiem, który bardzo często jest brany pod uwagę podczas doboru pompy ciepła jest powierzchnia budynku. Gdy wybierasz pompę ciepła do swojego domu, to najpierw zalecamy wykonanie audytu energetycznego.
Dobór powietrznej pompy ciepła
W naszym kraju najpopularniejszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna ze względu na niskie koszty instalacji. Koszt samego urządzenia to około 15 tysięcy złotych, ale łączny koszt urządzenia z montażem dla domu średniej wielkości wynosi 40 tysięcy złotych. Dlaczego dobór powietrznej pompy ciepła https://duneko.pl/dobor-pompy-ciepla/ jest taki ważny?
Pompa ciepła powietrzna jest polecana zwłaszcza do grzania ciepłej wody. Nie wymaga instalowania dolnego źródła ciepła (jak w przypadku pompy ciepła gruntowej). Jedyny koszt to instalacja oraz zakup niezbędnych akcesoriów. Dlatego instalacja urządzenia realizowana jest w krótkim czasie – najczęściej trwa to kilka dni.
Dobór gruntowej pompy ciepła
Gruntowa pompa jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowych budynków, jak i tych starszych, które poddawane są gruntownej renowacji. Gruntowe pompy ciepła są niezawodne nawet podczas bardzo dużych ujemnych temperatur. Temperatura gruntu jest stabilna cały rok (wynosi zawsze powyżej 0°C). Instalacja tego rodzaju urządzenia wymaga posiadania dużego terenu, lecz redukuje emisję gazów cieplarnianych i pomaga uzyskać znaczne oszczędności.
Zamontowanie gruntowej pompy ciepła wymaga wykonanie odwiertów, które służą dla dolnych wymienników ciepła – zwanych kolektorami. Odwierty wykonywane są nawet na głębokość kilkudziesięciu metrów, wtedy kolektory układane są w pionowo. Jeśli kolektory mają być ułożone poziomo, to niezbędne jest większy grunt, ale głębokość odwiertu jest mniejsza – około kilku metrów pod poziomem gruntu.
Dobór pompy ciepła powietrze woda
Określenie powietrze woda oznacza, że pompa ciepła odbiera ciepło z powietrza i przekazuje je na wodę, która krąży w układzie grzewczym. Dlatego w żargonie instalatorskim mówi się o dolnym źródle (powietrze) oraz górnym (woda w instalacji grzewczej). Pompa powietrze woda jest urządzeniem, które można zamontować na każdej działce (niezależnie od jej powierzchni). Występują w dwóch wersjach monoblock i spilt (różnią się budową). Zdecydowana większość tych urządzeń to klasa energetyczna A+ i A++, dzięki temu ogrzewanie jest ekonomiczne i ekologiczne.
Niezależnie na jaki rodzaj pompy ciepła się zdecydujesz, to do montażu urządzenia wybieraj wyłącznie sprawdzoną ekipę (najlepiej z polecenia lub z dobrymi opiniami w google). Dzięki temu masz pewność, że montaż pompy ciepła będzie przebiegał bez problemów. Gdy decydujesz się na zakup pompy ciepła, to możesz skorzystać z różnorodnych form dofinansowania.